تلفن تماس : 9698 254 -0901
با این بنر، مسوولان در برابر ترافیک تسلیم شدند!


بازدید : 1137 نفر

نوروز ۹۶ برای شیرازیها چندان دلچسب نبود، وعده های مختلف درباره آماده سازی طرح های عمرانی مانند پل کابلی و افتتاح فاز ۲ خط یک مترو به سرانجام نرسید و انجام سنگ فرش برخی مناطق وعده داده شده بطور کامل انجام نشد و نصب المان های نوروزی و آماده سازی شهر برای میزبانی از نوروز هم آنچنان چشمگیر و فراگیر نبود که در این بین برخی بنرهای نصب شده در آستانه و ایام نوروز برای شهروندان تعجب برانگیز بود!
یکی از این بنرها که در چند نقطه شهر نصب شده حاوی این پیام است : “وقتتان را در ترافیک تلف نکنید، شیراز را پیاده ببینید”. پیامی عجیب و قابل تامل که قصد دارد شهروندان را به پیاده طی کردن مسیرهای شهر و گردشگری سطح شهر دعوت کند چرا که این مناطق چنان درگیر ترافیک هستند که وقت گرانبهای آنها تلف می شود.

 

این بنر را از یک سو می توان تاییدی بر شکست تمامی برنامه های مسوولان شهر در یک دهه اخیر برای کنترل و روانی ترافیک در مرکز شهر و اماکن گردشگری و از سوی دیگر ناکارآمدی بخش تبلیغ و تولید محتوای شهرداری در بخش معاونت حمل و نقل و ترافیک دانست. کافی است در ساعات ابتدای صبح تا شب هنگام با برنامه گوگل ارث نظاره گر ترافیک مناطق مورد اشاره باشید تا با مشاهده رنگ قرمز معابر، ببینید که واقعا پیاده طی کردن این مسیر با استفاده از خودرو و اتوبوس تفاوت چندانی ندارد.
طرح ترافیک همچنان در کما به سر می برد، ساخت مترو بیش از ۱۵ سال به طول انجامیده، خطوط تاکسی هیچگاه ساماندهی نشدند، اتوبوس ها قدیمی و ناکارآمد هستند و خطوط ویژه هم فقط در یک خط محدود شده، ایجاد تراموا هم مانند بسیاری دیگر از کارها برروی کاغذ باقی مانده تا در نهایت مجوز بی حساب و کتاب به مجتمع های تجاری و پزشکی، مراکز خدماتی و اداره های مختلف، چنان شرایطی را رقم بزنند که شهرداری پیشنهاد کند : “وقتتان را در ترافیک تلف نکنید، شیراز را پیاده ببینید”.
نکته جالب آنکه سه شنبه های بدون خودرو تنها به نمایش ظاهری مسوولان در استفاده از دوچرخه در ساعات اداری و انتشار این تصاویر در فضای مجازی محدود شده و نتیجه که منجر به ایجاد خطوط ویژه دوچرخه سواری در مناطق مرکزی و گردشگری شهر نشده تا شهرداری پیشنهاد کند : “وقتتان را در ترافیک تلف نکنید، شیراز را پیاده ببینید”.
اما اگر این بنر از سوی یک هموطن که تاکنون به شیراز نیامده است، دیده شود چه فکری می کند؟ به این فکر می کند که شیراز دارای مسیرهای پیاده روی تعبیه شده با سنگفرش مناسب و پل های عابرپیاده مکانیزه برای عبور از خیابان های عریض شهر و پیاده روهایی سرسبز است که از سوی شهرداری پیشنهاد شده که “وقتتان را در ترافیک تلف نکنید، شیراز را پیاده ببینید”. اما متاسفانه واقعیت چیز دیگریست، پیاده راه حافظیه یکسوی آن به محل عبور و مرور خودروها تبدیل شده و چنان ناهموار است که کسی هوس پیاده روی در آن نکند، سمت دیگر هم به پارکینگ خودرو و محلی برای ویراژ دادن موتور سیکلتها بدل شده، ضمن اینکه فضای سبز چشمگیری در این معبر طراحی نشده است.
سنگ فرش روگذر زند نیز به ۱۰۰ متر نرسیده متوقف شد تا شهرداری نشان دهد همچنان راهی طولانی برای متعهد ماندن به وعده های خود دارد. سنگفرش ورودی باغ عفیف آباد نیز به شکلی کامل به عید نوروز نرسید هرچند فضای سبز آن مناسب و قابل قبول بود.
به هر شکل شیراز راهی نسبتاً طولانی تا شهری که ادعا کند عابران پیاده به سواره ها اولویت دارد، در پیش داشته که با وضعیت فعلی هم امید چندانی به اصلاح آن وجود ندارد.